Freelance Çalışmak İsteyenler için önemli bilgiler ve fırsatlar

Merhaba , yaklaşık 5  yıldır  freelancer işlerden  ek  gelir  kazanan  biri  olarak sizlerle deneyimlerimi paylaşmak  istiyorum. Özellikle 2020  mart -mayıs döneminde  yaşadığımız covid-19 salgını  nedeniyle  freelance  işler   daha popüler  hale geldi. Freelancer; bir işletmede bordrolu çalışmak yerine genellikle proje bazlı, bağımsız çalışan kişilerdir. Freelance çalışan kişiler bir işletmenin çatısı altında olmadıkları için üzerlerinde işletme dinamiğinden doğan ve zihnen oluşan baskılayıcı çatı bulunmaz ve sınırsız yaratıcılıkta, başarılı işlere imza atarlar.
Günümüzde betonların içerisine tıkılmak istemeyen sabah 9 akşam 6 stresinden kurtulmak isteyenler için home office denilen kavram gittikçe yaygınlaşıyor diyebilirim. Amerika'da ciddi bir oran evinde çalışırken, Türkiye’de bu oran çok  düşük ancak hiç olmamasından iyidir. Böyle bir alt yapıya sahip olmadığı için özel sektör ve işverenler ne yazık ki bu kavramdan da uzaklar.
Belirli sektörler dışında kimsenin home office çalışma gibi bir durumu söz konusu değil. Örnek verecek olursak tasarımcı ve yazılımcı arkadaşlar bu alanda çok rahatlar diyebilirim. Peki home office çalışan kimselerin ne tür bir disipline sahip olması gerekir? Evdeki çalışma mantığını ailemize nasıl kabul ettirebiliriz, bu konular üzerinde durmak istiyorum. Freelance demek serbest çalışmak demektir. Yani bir firmada iş yapmayan bireylerin dışarıdan çalışması anlamındadır. Freelance iş alanı, genel olarak grafik tasarımları, çevirmen, tasarım projeleri ve web sitesi gibi alanlarda çokça görülür.
Freelance çalışanlar bir maaş sistemi ile ödeme almazlar. Yaptıkları iş ya da çalıştıkları saat ile ücretlendirilirler. Dönemlik iş arayan öğrencilere Freelance iş imkanları adeta bir ilaç gibidir.Freelance çalışanları sadece işverenin işini yapmakla yükümlüdür. Bazı firmalar için belli dönemlerde Freelance çalıştırmak bir çıkış yolu olarak görülür. Firmada iş yoğunluğu fazla olduğunda ya da üst seviye kalite gerektiren işlerde Freelance çalışan arayışı olur. Yaz tatillerinde bir firmaya bağlı olmak istemeyen öğrenciler için ya da insanlarda içli dışlı olmak istemeyen öğrencilere Freelance iş imkanları çok mantıklı görünür.Freelance çalışan kişi yaptığı işle doğru orantılı para kazandığı için maaşlı çalışanlardan daha özgür bir çalışma şeklinde sahiptir.
Freelance eğer iletişim kanallarını doğru kullanırsa birçok avantajı vardır. Freelance çalışan kişi, zamanını kiralamadığı ve sadece yaptığı işle orantılı para kazandığı için, maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma ortamına sahiptir. İş yoğunluğu ve iş tercihleri kendi iradesine bağlı olduğu için kimseye hesap verme zorunluluğu duymaz.
Çalışma saatleri kendi isteğine göre belirlendiği için, iş baskısı da olağan bir çalışana göre kısmen azdır. Öte yandan, bir işyerine bağlı olmadığı için, çalışan ve üstlerin baskısından da muaftır. Tembellik yapma ve aşırı çalışma seçenekleri, her zaman önündedir (Genellikle sıradan bir elemana göre fazla çalışır). Diğer bir yandan ise, bir yerde maaşlı olarak çalışan biri, ek iş olarak uzmanı olduğunuz alanda freelance olarak çalışabilir.Fakat gerçek anlamda freelance olması için kişinin bir kurumdan sabit maaş almıyor olması gerekir.
Özellikle işyerinde çalışırken ek işini gizli gizli yapanlar freelance değil zaman hırsızıdır ve patronun para ödediği zamanı kişisel amaçları için kullanmış sayılır. Freelance çalışanlar ne zaman çalışacaklarını kendileri belirler. Freelance çalışmada önemli bir terim de “deadline” dır. Yani işin yetişmesi gereken son gün ya da son saattir. Türkçe karşılığı ölüm hattı demektir. Deadline’a ulaşılmadan Freelancer işi teslim etmelidir.
Freelancer zamanını değil yaptığı işi satar. Yani bir firmada tam zamanlı çalışan kişi günlük en az 8 saatini firmada ya da firmanın belirlediği yerlerde geçirmek zorundadır. Freelancer zamanını dilediği gibi kullanır sadece işi zamanında tam bir şekilde teslim eder.Freelancer hiç kimseye hesap vermez, giriş kartı okutmaz, kimseden izin istemek zorunda kalmaz, şirket yemekhanesinden yemek yemek zorunda kalmaz. Yönetici baskısı görmez. Ondan beklenen tek şey işi zamanında teslim etmesidir.       
     Freelancer işinde iyiyse her zaman işi seçer. Ancak bir firmada çalışan tam zamanlı personelin iş seçme lüksü yoktur. Freelancer demek tam zamanlı çalışılan bir yerde mesai saatleri içinde başka bir iş yapmak demek değildir. Bu patronunuzdan çaldığınız anlamına gelir. Ancak ek iş olarak akşamları ya da haftasonları izinli olduğunuz dönemlerde çalışabilirsiniz. Freelancer olmak tembel olmak demek asla değildir. Disiplinli olmayan biri asla bu şekilde çalışamaz. Aslında bu anlamda Freelancer disiplinli bir insandır.                    İşte  size  iş bulabileceğiniz  siteler   
1) projekurdu.com    2) uzmankirala.com   3) icerikbulutu.com  4) yaziyazparakazan.com   5) uzmanfoni.com    6) sanalisci.com      7) bionluk.com        8) armut.com      10) others
Herkese sağlık, mutluluk ve bol kazanç dolu günler dilerim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar